Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det firestjernede Copenhagen Admiral Hotel er i en mulig salgsproces, bekræfter flere kilder overfor STANDBY.dk. Salgsprisen vurderes til at blive mellem 1 og 1,3 milliarder kroner – måske højere. Dermed kan en eventuel handel blive den største nogensinde i den danske hotelbranche.
Til STANDBY.dk siger Admiral Hotels bestyrelsesformand, Jørgen Bertelsen, at der ikke er truffet nogen beslutning om et eventuelt salg:
”Vi fik sidst i 2018 en uopfordret henvendelse med et indhold, hvor vi tænkte: det var pokkers, det er vi nødt til at få undersøgt nærmere. Vi er i øjeblikket i gang med at sondere markedet. Om det ender med et salg, er ikke overhovedet afklaret. Der er slet ikke tale om, at vi er ude med et prisskilt om halsen. Vi ved godt, at vi har en rigtig stærk virksomhed, så når der kommer nogen uopfordret og banker på med et seriøst budskab, skal man være lydhør på, hvad der foregår og hvilke værdier, der tales om,” siger bestyrelsesformand, Jørgen Bertelsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026