Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Gaardhotellet i Kalundborg kan nu tilbyde endnu mere luksus til sine erhvervsgæster, efter at indehaver Charlotte Junge det seneste år, har renoveret og udvidet med syv nye værelser og en café, skriver SN.dk.
Hotellet, der har lejet ud til erhvervsgæster fra de store industrivirksomheder i kommunen i nu seks år, havde allerede otte værelser i gårdens hovedbygning og tilhørende jagtstue, men for et år siden besluttede Charlotte Junge at udvide i en bygning, der oprindeligt har fungeret som stald.
Bygningen er blevet totalrenoveret og indeholder nu syv nye værelser, der betegnes som luksusværelser, med adgang til en lille terrasse og udsigt til grønne åbne marker. I samme bygning er der blevet indrettet en café til hotellets gæster.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Megaevent: VM trak 60.000 løbere til København
23-09-2026
-
Tivoli gør længere halloweensæson permanent
23-09-2026
-
Ulovlig korttidsudlejning i Aalborg meldt til politiet
23-09-2026
-
Kurhotel Skodsborg vinder international spa-pris igen
23-09-2026
-
Ny hovedejer træder ind i femstjernet hotel i Hornbæk
23-09-2026
-
To bookinggiganter sidder på 85 pct. af OTA-markedet
23-09-2026
-
Rindsholm Kro gør gæsternes minder til en del af værtskabet
23-09-2026
-
Scandic gør donation af overskudsmad landsdækkende
23-09-2026