Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De spinkle stålkonstruktioner med skrappe stigninger, skarpe sving og bratte fald danner mørke silhuetter mod den disede himmel. Frydefulde skrig lyder hyppigt fra rutsjebanens vogne, hvor passagererne udsætter sig for en fart på op mod 90 km i timen, når de drøner gennem luften. Det er lyden af Djurs Sommerland på en sommerdag i juni, skriver Finans.dk.
Ingen anden forlystelsespark i Danmark har flere rutsjebaner. Der er syv af slagsen, og de er en stor del af succesen for den familieejede park, for gæsterne strømmer til, når det bliver større, længere, hurtigere og vildere.
Lyden af glade gæster har været hverdag for den 47-årige Henrik B. Nielsen i årtier. Siden 1995 har han været adm. direktør i Djurs Sommerland, og inden da arbejdede han hver sommer i parken, der blev etableret af hans forældre i 1981.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026