Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Michael Hansen er hentet til Comwell, hvor han bliver den danske hotelkædes nye salgsdirektør. Han kommer fra en stilling som Head of Sales i SAS, hvor han havde det overordnede ansvar for salget på det danske marked og ikke mindst arbejdet med flyselskabets største erhvervskunder og rejsebureauer, skriver TravelNews.dk.
Han har også været en årrække i forsikringsbranchen. Michael Hansen sidder desuden i dag i bestyrelsen i Cruise Copenhagen.
”Jeg kender Comwell som et yderst velrenommeret brand i hotelbranchen, som er værdsat for deres høje standard. Så jeg glæder mig til at videreudvikle det gode produkt og til samarbejdet med medarbejderne i Salg og resten af koncernen såvel som Comwells mange loyale kunder”, siger Michael Hansen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Noma flytter hjem til Danmark: Åbner med ny ledelsesstruktur
11-06-2026
-
Alchemists grundlægger bliver FN-ambassadør
11-06-2026
-
Restaurant Flammen runder 20 restauranter i Danmark
11-06-2026
-
Nordborg Resort passerer 450.000 overnatninger
11-06-2026
-
Madklubben forbedrer drift og bundlinje trods omkostningspres
11-06-2026
-
Politisk kritik af mangel på turismeordførere i regeringen
11-06-2026
-
Boutiquehotel satser på naturnær wellness
11-06-2026
-
Internationalt: Spanien nærmer sig 100 millioner turister
11-06-2026
-
Internationalt: Giganthotel med 1.240 værelser åbner i Polen
11-06-2026