Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Alle snakker om bæredygtighed. Men er det bare varm luft at snakke om bæredygtige turistdestinationer? Er turisterne og vi selv overhovedet interesserede i, om turistmålet er bæredygtigt, og hvordan bliver f.eks. Bornholm selv et bæredygtigt turistmål, og er der penge i at være det?  Det havde Destination Bornholm til debat på Folkemødet, skriver Bornholms Tidende. 

Hvad er overhovedet bæredygtigt? 

”Bæredygtighed kan forstås på mange måder. Turismen bidrager til jobskabelse og vækst - og dermed en økonomisk bæredygtighed, men turismen skal også have respekt for det lokalsamfund, den er i”, lød det fra Kirsten Munch Andersen, politisk direktør i HORESTA. 

Hun fremhævede blandt andet ordninger som Green Key for hoteller, og en ny ordning, Green Restaurants, er på vej.

VINGSTED markerer 30 år med Green Key

VINGSTED hotel & konferencecenter kan i år fejre 30 år som Green Key certificeret. Siden den første certificering i 1996 er kravene blevet udvidet, og arbejdet omfatter i dag blandt andet løbende dokumentation af energi, vand og affald.

HORESTA: Turismens grønne omstilling kræver større gennemsigtighed

Skærpede regler for grøn markedsføring og miljøcertificering træder i kraft 27. september. Pia Svane, chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering i HORESTA, peger på behovet for klare krav, så virksomheder og gæster kan have tillid til certificeringerne.

Log ind