Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Når krydstogtgæster, festivaldeltagere og andre turister i løbet af sommeren besøger Aarhus, bliver de mødt af rekordmange frivillige. Fondsmidler gjorde det sidste år muligt at fortsætte kulturårets frivillighedsprogram som et permanent koncept, og tilslutningen har været markant lige siden. I dag tæller VisitAarhus’ frivillighedsprogram 1900 frivillige. 

De frivillige i Aarhus går under navnet ReThinkers. En af dem er 67-årige Anne-Mette Weise Pedersen, som har været med lige fra begyndelsen. For hende er det særligt sammenholdet, der motiverer.  

”Det er fællesskabet, hyggen og alle de forskellige oplevelser, vi får igennem programmet, der fastholder mig som ReThinker. Jeg er stolt af vores dejlige by og prøver altid at give gæsterne en god, venlig og sjov modtagelse, uanset om det er på havnen eller ved en af de mange kulturelle events, vi deltager i som frivillige,” siger hun.

Se også

Helsingør søger titel som kulturhovedstad

Byrådet har afsat midler til at udarbejde en ansøgning om at blive Europæisk Kulturhovedstad 2032. Flere danske byer har meldt deres interesse. Den endelige afgørelse træffes næste år.

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Log ind