Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Konkurrencen på det københavnske burgermarked spidser til. Trods det har den svenske, klimapositive burgerkæde Max Burger valgt at åbne en restaurant til, skriver restaurantkæden i en pressemeddelelse til FødevareWatch.dk.

Det bliver i DSB's nuværende medarbejderkantine på Hovedbanegården, hvor der tidligere har været en biograf, og hvor Coop også etablerede sit første store conevenience-forsøg med flagskibsbutikken Mad Cooperativet i 2015.

De danskere ejere glæder sig ikke unaturligt til at åbne endnu en burgerrestaurant.

"Hovedbanegården er en drømmebeliggenhed, som vi forventer os meget af og vi vil gøre vores yderste for at skabe nogle hyggelige og effektive rammer for de mange gæster, det bruger Hovedbanegården," siger partnerne i We Love Burgers A/S, Jesper Panduro og Michael Raffnsøe, der er masterfranchisetager for Max Burger i Danmark.

Tre storbyer sænker regningen for udeservering

Restauranter og caféer i København, Aarhus og Aalborg får lavere udgifter til udeservering. HORESTA glæder sig over beslutningerne og peger på, at udeservering også bidrager med aktivitet og liv i byerne.

Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg

En eksisterende bygning tæt ved Flintholm Station kan blive omdannet og udvidet til et nyt hotel. Udvikleren Tanmia er i dialog med flere mulige operatører, mens lokalplanforslaget nu er sendt i offentlig høring.

Log ind