Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det bliver svært at udvide mængden af overnatningsmuligheder på Bornholm, siger formanden for HORESTA Region Bornholm, Benny Schou.

Antallet af feriegæster stiger støt og øens hoteller, campingpladser og sommerhuse er helt booket op. En løsning kunne være at bygge nyt, men investorerne vil nok være svære at overbevise, hvis ikke der kommer mere i gang i ydersæsonen.

”En ting er at udvide det i de seks uger, vi har her i højsæsonen, men vi skal have fyldt meget mere op i ydersæsonerne, før det bliver en forretningscase, der er penge i. Når det så er sagt, så kan det godt være, at vi har rigtig fine vækstrater i øjeblikket på Mols-Linien og Ystad ruten, men i forhold til den kapacitet, der er på den rute, så giver det også begrænsninger, og jeg tror ikke den samme vækstrate kommer igen næste år. Så hvis vi ikke får yderligere kapacitet på Ystad ruten, så skal der meget til, før man begynder at udvide på seks ugers højsæson”, siger Benny Schou.

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Når Københavns Borgerrepræsentation torsdag behandler forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, er der opbakning fra hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

Hotelchef i Vejle skifter spor efter fire år

Vibeke Wonsbeck Filsø stopper som hotelchef for Four Points Flex by Sheraton Vejle og Kirk Suites. Fra 1. juli vender hun tilbage som selvstændig konsulent med fokus på salg, marketing og ledelse.

Log ind