Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En meget varm sommer i 2018 gav god fremgang i forlystelsesparkerne, og der var stort set lige så mange besøg hos museer, kulturhistoriske attraktioner, zoo’er og dyreparker som året før.
Godt 26,5 mio. danske og udenlandske gæster gik gennem tælleapparaterne hos de 50 mest besøgte danske attraktioner i 2018. Det viser VisitDenmarks nye liste over besøgstallene 2018, der var endnu et rekordår for attraktionerne.

Tivoli er endnu en gang en urørlig topscorer på listen og lægger endog yderligere afstand til de øvrige attraktioner med en vækst på 11 pct.  Med 4.854.000 besøgende havde Tivoli flere end dobbelt så mange besøgende som listens (igen i år) nr. 2, Dyrehavsbakken.

De 50 mest populære attraktioner havde 849.000 flere besøgende sammenlignet med året før, svarende til en stigning på 3,3 pct., og de 26,5 mio. gæster er ny rekord.

Camping har ikke reddet med på turismens vækstbølge

Campingovernatningerne er kun steget med 9,8 procent gennem de seneste ti år. Det er markant mindre end i resten af turismeerhvervet. HORESTA Camping opfordrer regeringen til hurtigt at genoptage arbejdet med et nyt campingreglement, så erhvervet får mulighed for at udvikle de tilbud, som gæsterne efterspørger.

Log ind