Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Første halvdel af 2019 viser fremgang i antallet af passagerer, der flyver fra lufthavnen i Aarhus. Sammenlignet med første halvdel af 2018 er passagertallet steget med i alt 11,1 procent, og for både udenrigs- og charterruterne lyder stigningen på over 20 procent.

Udviklingen i passagertallet skyldes især lufthavnens udvidede samarbejde med SAS, som har føjet mange nye ruter til porteføljen.

”Vi har strategisk fokus på at udvide rutenettet i lufthavnen, og her spiller SAS fortsat en central rolle. Det er en fornøjelse at se, at østjyderne tager positivt imod udviklingen, og at flere rejsende benytter sig af mulighederne for at flyve fra Aarhus,” siger lufthavnsdirektør, Peer H. Kristensen.

Lars Larsen Group udvider med konferencecenter

Lars Larsen Group styrker sin position inden for møder, konferencer og events med opkøbet af Gubsø Garage i Silkeborg. Konference- og eventcenteret bliver en del af koncernens voksende portefølje af hoteller, restauranter og mødefaciliteter.

Internationalt: Spanien nærmer sig 100 millioner turister

Spanien fortsætter væksten i international turisme og er tæt på en historisk milepæl. De første fire måneder af 2026 bød på flere udenlandske besøgende end året før, mens danske turister øgede både forbrug og opholdslængde.

Log ind