Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Første halvdel af 2019 viser fremgang i antallet af passagerer, der flyver fra lufthavnen i Aarhus. Sammenlignet med første halvdel af 2018 er passagertallet steget med i alt 11,1 procent, og for både udenrigs- og charterruterne lyder stigningen på over 20 procent.

Udviklingen i passagertallet skyldes især lufthavnens udvidede samarbejde med SAS, som har føjet mange nye ruter til porteføljen.

”Vi har strategisk fokus på at udvide rutenettet i lufthavnen, og her spiller SAS fortsat en central rolle. Det er en fornøjelse at se, at østjyderne tager positivt imod udviklingen, og at flere rejsende benytter sig af mulighederne for at flyve fra Aarhus,” siger lufthavnsdirektør, Peer H. Kristensen.

Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København

Efter beslutningen om at stoppe nye hoteller i store dele af Indre By diskuterer Københavns politikere nu, hvor fremtidens hotelprojekter skal placeres. Flere partier peger på byudviklingsområder uden for centrum med adgang til metro og S-tog.

Dansk turisme sætter rekord i første kvartal

Antallet af turistovernatninger i Danmark nåede et historisk højt niveau i årets første tre måneder. HORESTA peger på, at hotellerne står stærkt trods global uro og hård international konkurrence.

Log ind