Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Neel Engholm er lidt af en veganerstjerne i miljøet. Hun har allerede Plant Power Food på Nørrebros Fælledvej og har også udgivet bogen ”Plantebaseret Gourmet”. Nu har hun sammen med veganeratleten og håndboldspilleren Casper Bilton åbnet nyt på Østerbro, skriver MigOgKbh.dk.

Stedet hedder RESPECT, og de karakteriserer det som et vegansk street food joint. Og her er både masser af planter i lokalet og i selve maden, som selvfølgelig er lavet af økologiske, håndplukkede råvarer fra lokale landbrug.

Smukke grå vægge og hængene sorte lamper giver en afslappet atmosfære blandt alle de mange grønne vækster i de forskellige hyggekroge.

København afviser loft over store events

Et forslag om at begrænse antallet af store arrangementer i København er blevet stemt ned i Borgerrepræsentationen. Flertallet ønsker ikke et fast loft over begivenheder, der kan skabe aktivitet og omsætning i byen.

Scandic Webers får nye ejere og skal renoveres

CapMan Real Estate og AP Pension har købt Scandic Webers i København. Opkøbet følger efter parternes overtagelse af Crowne Plaza Copenhagen, og de nye ejere planlægger en omfattende renovering.

Log ind