Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Fremtiden for Forum Copenhagen er kommet mere på plads efter pensionsselskabet PFA for nylig købte bygningen, skriver Standby.dk.

Den mangeårige ejer af Forum Copenhagen, Poul Sundberg, solgte sidste måned bygningen til PFA.

Forum Copenhagen kom i spil, da BC (Bella Center) Hospitality Group, der havde stået for driften siden 1997, ikke mere ønskede at forpagte Forum.

Et nyt driftsselskab, Forum CPH Aps, der ejes af Copenhagen Venues, har nu indgået en lejeaftale med den nye ejer, PFA, og manden i spidsen for Forum CPH Aps, Arne Bang Mikkelsen, fastholder, at Forum efter en større renovering også fremover skal være et eventsted.

”Forum bliver ikke nedrevet. I stedet er vi i gang med at renovere Forum her i sommertiden, så vi er klar til de første arrangementer fra august.”

København sikrer flere millioner til store events

Københavns Kommune vil fastholde muligheden for at tiltrække store begivenheder til hovedstaden efter 2030. Budgetaftalen for 2027 tilfører flere midler til megaeventpuljen og Copenhagen Sprint, mens kommunen også ser på nye eventarealer og turismeindsatser.

København vil begrænse antallet af delecykler

Københavns Kommune vil arbejde for færre delecykler i hovedstaden efter en sommer med debat om turisters adfærd på cykelstierne. På et møde med blandt andre hoteller, turismeaktører og mobilitetsvirksomheder blev der også drøftet bedre information til besøgende og nye trafiksikkerhedstiltag.

Log ind