Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I år strømmer rekordmange turister mod de danske feriehuse, viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Ved udgangen af maj i år var der booket 364.000 ugers udlejning i danske feriehuse i resten af indeværende år. Det svarer til en stigning på 11 pct. sammenlignet med 2018, skriver Berlingske.

Antallet af huse, som udlejningsbureauerne havde til rådighed, faldt til gengæld med 1,2 pct. fra 40.300 til 39.800 ud af de omkring 200.000 sommerhuse, som der er i Danmark.

Trenden er, at Europas familier ikke længere partout søger mod middelhavsdestinationerne med bagende sol og lunt havvand - såkaldte varmtvandsdestinationer, som de ynder at kalde det i branchen. I stedet søger mange nu længere mod nord til koldtvandsdestinationer.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind