Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Greenways’ er titlen på det initiativ, som skal udvikle grønne øko-oplevelser i Søhøjlandet. Søhøjlandets Turistforening vil skabe grønne natur- og kulturoplevelser med omtanke for FN’s verdensmål og øko-turisme, skriver Økologi.dk.

“I turistforeningen vil vi gerne bygge videre på alle de gode udviklingsprojekter, som vi sammen med medlemmer og partnere har lavet i de seneste år. Vores område tiltrækker flere og flere, som gerne vil have grønne og bæredygtige oplevelser, og vi ser et stort potentiale i nu at gå forrest i Greenways, siger en samlet bestyrelse for Søhøjlandets Turistforening i en pressemeddelelse.

De to drivende kræfter i Greenways bliver journalist, turistchef Marianne Purup, VisitSkanderborg og cand. oecon, økologi-konsulent Villy Juul Larsen fra konsulentvirksomheden AkvaKons.

Læs hele historien her.

SF lægger turistskatten til side

Regeringen vil i første omgang undersøge en passagerafgift for krydstogtskibe. SF-politikere i vestkystkommuner efterlyser fortsat mulighed for en lokal turistskat.

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Log ind