Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Turismen vokser på Lolland og Falster. Men den vokser så hurtigt, at der nu er mangel på sengepladser til de besøgende, skriver TV Øst.

Antallet af overnatninger om året er nemlig steget med godt 400.000 på seks år, så der er hårdt brug for flere sengepladser, lyder det fra Business Lolland-Falster.

”Hvis man kigger på turismen generelt, så er den i vækst i Danmark og i vækst på Lolland-Falster”, siger Mikkel Wesselhoff, der er administrerende direktør i Business Lolland-Falster.

Ifølge direktøren har de en ambition om, at vi området skal vokse med 400.000 overnatninger de næste fire år.

Læs hele historien hos TVØst, hvor Knuthenborg fortæller om parkens syn på de mange nye besøgende.

Ny sag om ulovlig kommunal støtte på Fanø

Kommunernes Landsforening er gået ind i en sag om kommunal støtte til arenaer og kulturhuse. Baggrunden er Ankestyrelsens vurdering af, at visse erhvervsaktiviteter i kommunalt støttede faciliteter kan være i strid med reglerne.

Den Gamle By kåret som Europas bedste museum

Det aarhusianske frilandsmuseum har modtaget en af Europas mest prestigefyldte museumspriser. Juryen fremhæver især museets evne til at koble historiefortælling med aktuelle samfundstemaer og involvere lokalsamfundet.

Log ind