Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Siden lukningen af Hilton hotellet i Københavns Lufthavn haft der været en del fokus på, hvornår Hilton ville vende tilbage til København igen. I 2020 sker det og byggeriet kan nu begynde efter at Københavns Borgerrepræsentation fredag godkendte lokalplanen for området, skriver InsideFlyer.dk.

Det er en større ombygning der venter. Det samlede etageareal udvides fra ca. 23.000 m2 til 28.800 m2. Der bliver blandt andet bygget en ekstra etage på den nuværende bygning.

Der kommer også en ny tilbygning ned til selve vandet til bygningen på Christianshavn.

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Københavns Borgerrepræsentation vedtog i går et forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, og det glæder hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Log ind