Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Petter Stordalen beskyldes for at dumpe hotelpriserne i København og medvirke til en usund konkurrence, hvor hans hoteller på fire år har genereret et underskud på 150 mio. kr., skriver Børsen.

Han afviser et konkurrenceproblem og henviser i den forbindelse til, at hans hoteller klarer sig bedre end gennemsnittet på en række nøgletal.

"Når vi øger belægningen og prisen med 5 pct. i gennemsnit på vores hoteller, mens markedet står stille, så er det en vigtig bekræftelse på, at vi skaber hotelprodukter, der appellerer til de målgrupper, vi forsøger at nå," siger Petter Stordalen.

Milliardrenovering lukker Glyptoteket i årevis

Glyptoteket i København planlægger en omfattende restaurering af museets historiske bygninger. Projektet ventes at koste omkring 2 mia. kr. og vil kræve en længere lukning for publikum.

Log ind