Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Til marts slår den københavnske pizzarestaurant Frankies dørene op til stenovnsbagte pizzaer med kolde øl, og cocktails i Aarhus, skriver SmagAarhus.dk.
”Frankies er vores bud på en pizzajoint, der har plads til alle, der elsker stenovnsbagt pizza. Vi sætter desuden uformel og hyggelig stemning, god musik, iskolde øl og cocktails i højsædet,” lyder det fra de fire partnere Lars Bertelsen, Christopher Haar, Martin Alf og Nils Petter Bro.
Et særligt tilbud på stedet bliver konceptet ’Frankies Feast’, hvor man for 350 kroner kan spise al den pizza og drikke alle de cocktails og den vin, man lyster. Frankies Feast varer i halvanden time, og børn op til og med 11 år spiser med og drikker alt den sodavand, som de kan rumme, for 150 kroner.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny app kan ændre alderskontrol og ID-tjek i branchen
13-05-2026
-
HORESTA ansætter ny HR- og netværkschef
13-05-2026
PRESSEKLIP
-
SF kritiserer manglende indsats mod skyggehoteller
13-05-2026
-
Uber Eats skærper kampen om takeaway
13-05-2026
-
Comwell ansætter ny direktør i Rebild
13-05-2026
-
Wolt ser stort vækstpotentiale i Danmark
13-05-2026
-
København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen
13-05-2026
-
Hilton vil styrke AI-søgning og bookinger
13-05-2026
-
McDonald’s-franchisetager vokser efter opkøb
13-05-2026