Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En ny aftale mellem Royal Unibrew og Scandic træder i kraft den 1. april 2019, og den betyder, at Royal Unibrew de næste fem år skal levere øl og cider til Scandics 26 hoteller i hele Danmark. Royal Unibrew leverer allerede i dag sodavand og kildevand til Scandic.

Den nye udvidede samarbejdsaftale omfatter leverance af øl og cider fra Royal Unibrew, samarbejde om træning og uddannelse af Scandics medarbejdere samt muligheden for at invitere fx lokale mikrobryggere til at levere ny og spændende specialøl til Scandics restauranter og barer.  Scandics mange gæster får dermed mulighed for at nyde et stort og alsidigt udvalg af øl og andre drikkevarer.

Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus

Omkring 1.000 nye hotelværelser er på vej i Aarhus, men Bühlmann Hotels ser fortsat plads til mindre luksushoteller. Boutiquehotellet Villa Provence vil styrke sin position på markedet med ambitionen om at opnå en Michelin nøgle.

Scandic gør donation af overskudsmad landsdækkende

Alle Scandics danske hoteller bliver koblet på platformen GratisMad.dk, hvor spiseklar overskudsmad kan doneres til lokale organisationer. Ordningen skal gøre donationerne systematiske og gøre det muligt at måle indsatsen over tid.

Log ind