Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Airbnb-værter er i højere grad drevet af lysten til at få en oplevelse med andre end af den økonomiske gevinst ved at udleje et værelse. De oplever også en glæde ved at udnytte ressourcer, som ellers ikke bliver benyttet.  Sådan lyder en af konklusionerne i et endnu ikke afsluttet forskningsprojekt om Airbnb og deleøkonomi, som projektleder og forsker ved Erhvervsakademi Dania Simon Lind Fischer står bag, skriver Jyllands-Posten.

”Deleøkonomi opstod i forlængelse af finanskrisen, hvor det gav god mening at begynde at udnytte nogle ressourcer, som man ikke tidligere havde brugt - som f.eks. at leje børnenes værelser ud, når de er flyttet hjemmefra osv. Det var et meget økonomisk rationale, men den nyeste forskning viser, at drivkraften for langt de fleste er selve oplevelsen ved at leje ud,” fortæller Simon Lind Fischer.

Ifølge Simon Lind Fischer udlever en stor del af Airbnbudlejerne desuden en drøm om at have deres egen forretning.

Læs hele historien her.

Nye Airbnb tal øger presset: HORESTA forventer handling fra regeringen

Korttidsudlejning via Airbnb og andre platforme er vokset med mere end 75 procent siden 2019. Nye tal fra Eurostat viser, at væksten fortsætter med en stigning på 9,8 procent i årets første kvartal. HORESTA forventer nu, at regeringen omsætter sit løfte om styrket regulering til konkret lovgivning.

Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg

Silkeborg Kommune overvejer at hæve loftet for korttidsudlejning af helårsboliger fra 70 til 100 dage om året. HORESTA opfordrer kommunen til at fastholde den nuværende grænse og advarer mod skævvridning af konkurrencen på overnatningsmarkedet.

Log ind