Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hoteller finder konstant nye samarbejdspartnere, og senest er der ved at tegne sig et mønster med bilproducenter, skriver Skift.com.
Den globale trendvirksomhed WGSN fortæller:
”For at skille sig ud i mængde må luksus-brands søge eksklusivitet og relevans. De bør fokusere på partnerskabsaftaler med virksomheder med lignende kundegrupper men andre funktioner for at skabe unikke oplevelser. Et plus et giver tre, hvis det udføres korrekt”, skriver WGSN,
Four Seasons har for eksempel et samarbejde med Mercedes på en række af deres skisportshoteller. Det gælder både større biler, hvor der er plads til ski og nyere modeller til mini-road trips. Waldorf Astoria Hotels & Resorts har netop fornyet deres partnerskab med Aston Martin, hvor gæster kan komme på en såkaldt Aston Martin Driving Experience.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA foreslår register over Airbnb-udlejere
09-06-2026
-
Ny restaurantkæde skal koble natur og mad
09-06-2026
-
Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027
09-06-2026
-
Hotel Sanders fordobler overskuddet
09-06-2026
-
Hotelchef skifter til direktørpost i Skagen
09-06-2026
-
Skagen vil styrke sin gastronomiske position med Michelin-støtte
09-06-2026
-
Historisk hotel bliver del af international kæde
09-06-2026
-
Internationalt: Amsterdam hæver turistskatten markant
09-06-2026