Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Mette, Front Office Manager og Uffe, Environment Officer repræsenterede i onsdags Annex Copenhagen i konkurrencen ”Årets Hôteliér 2019”, som blev afholdt i Aalborg. Gennem internationale træningssimulationer skabte de den bedste bundlinje.

Nordjysk Mad & Turisme, der står bag konkurrencen og havde inviteret hotelbranchen til Aalborg for at deltage i konkurrencen ”Bedre Hotelbundlinje - Årets Hôteliér 2019”. Formålet er at gøre den danske hotelbranche skarpere på at drive egen hotelvirksomhed. Deltagerne har gennem globale træningssimulationer fået en skarpere forretningsforståelse.

Annex Copenhagen er centralt placeret på Vesterbro i København.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind