Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kompas Aalborg Hotel i Aalborg er blevet mærket med turismens miljømærke, Green Key. Det tidligere Sømandshjem er netop blevet renoveret samt energi- og miljøforbedret med nyt receptionsområde og udbygget til 111 værelser, skriver Greenkey.dk.

Hotellet slutter sig til en række andre hoteller i byen med Green Key-certificering. De tæller det nærliggende First Hotel Aalborg, Comwells hotel Hvide Hus og Radisson Limfjorden, som også miljømæssigt har fået et større ansigtsløft.

De fire Green Key hoteller har sammenlagt 651 værelser og med de to Scandic-hoteller i byen er 819 værelser i Aalborg miljømærket. Det er især de større hoteller, som er miljømærket, og det betyder, at 51 % af byens værelser er miljømærkede og en tredjedel, hvis der tælles på antal hoteller.

Nyt hotel indgår i stor havneplan i Esbjerg

Et nyt byudviklingsprojekt på Esbjerg Havn kan bane vej for både hotel, konferencefaciliteter, restauranter og butikker. Planforslaget er sendt i offentlig høring, men møder samtidig politisk modstand.

Kendt hotel i Skagen reducerer underskuddet

Brøndums Hotel kom også ud af 2025 med røde tal på bundlinjen, men underskuddet blev markant mindre end året før. Regnskabet offentliggøres samtidig med, at Arp-Hansen Hotel Group afventer myndighedernes stillingtagen til planerne for hotellet.

Log ind