Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det ligner umiddelbart et væksteventyr. Danskerne bruger flere penge på at spise ude end nogensinde før. Der åbner nye spisesteder i hobetal, og både omsætningen og antallet af ansatte i branchen stiger eksplosivt, skriver Børsen.
Men under overfladen lurer en boblende cocktail af faldende indtjening, tiltagende konkurser og frygten for, at højkonjunkturen har toppet.
"Der er 20 pct. flere restauranter nu, end der er brug for i København. Vi vil se en udrensning, og den trænger vi til. Der har været en optimisme på dansk gastronomis vegne de sidste par år, som der ikke har været et kundegrundlag under," siger Bo Jacobsen, der i 28 år har drevet Restaurationen i indre København med sin kone, Lisbeth Jacobsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny rekord: 150.000 arbejder på hoteller og restauranter
24-09-2026
-
Norsk hotelkonge planlægger hotelboom i Danmark
24-09-2026
-
HORESTA: Turismens grønne omstilling kræver større gennemsigtighed
24-09-2026
-
Admiral Hotel færdiggør flere års modernisering
24-09-2026
-
Tre storbyer sænker regningen for udeservering
24-09-2026
-
VINGSTED markerer 30 år med Green Key
24-09-2026
-
Charlottehaven lægger hus til stort velgørenhedsevent
24-09-2026
-
Hospitality Partner deler forretningen i to virksomheder
24-09-2026
-
Vester Skerninge Kro henter ny køkkenchef
24-09-2026