Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den franske hovedstad Paris vil sagsøge boligudlejningsportalen Airbnb for 93 millioner kroner, skriver DR.

Boligejere i Paris kan maksimalt udleje deres hjem 120 dage om året og skal samtidig registrere sig som virksomhedsejere samt påføre et registreringsnummer på enhver reklame. Og ifølge franskmændene er det altså ikke sket i minimum 1.000 tilfælde, skriver BBC.

Ifølge fransk lovgivning kan sådanne overtrædelser straffes med bøder på op til 93.000 kroner per reklame. Ifølge Airbnb er reglerne i Paris ineffektive og i modstrid med europæisk lovgivning.

Læs hele historien her.

HORESTA Play: Folkemøde med grin, dilemmaer og politiske diskussioner

Fra Airbnb og fritidsjob til bureaukrati og afgifter. HORESTAs fire debatter på Folkemødet tog fat i nogle af de spørgsmål, der fylder mest for hotel-, restaurant- og turisterhvervet. Fredagens afsluttende debat blev samtidig en underholdende finale på tre dage i Allinge.

Lars Larsen Group udvider med konferencecenter

Lars Larsen Group styrker sin position inden for møder, konferencer og events med opkøbet af Gubsø Garage i Silkeborg. Konference- og eventcenteret bliver en del af koncernens voksende portefølje af hoteller, restauranter og mødefaciliteter.

Log ind