Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Han har været oldfrue på et hotel i Leeds, kok på en luksusyacht i Frankrig og direktør på et hotel med 700 værelser i København. Nu skal Thomas Raaber stå i spidsen for Comwell i Kolding, der udvider de kommende år.
De 180 værelser på hotellet i Kolding skal totalrenoveres, og i 2020 vil Comwell-kæden bygge et hoteltårn med 120 nye værelser i Kolding. Og det er uden tvivl en mand, der brænder for hotelbranchen og for at tage imod gæster, der er ny chef på Comwell Kolding. Han kommer fra en stilling som chef på Comwell Kongebrogaarden i Middelfart.
”Nogle gange skal jeg sige til mig selv, at jeg skal køre hjem. Men jeg synes bare, det er en sjov branche. Der sker hele tiden noget. Jeg elsker at tale med folk og forbedre tingene. Vi skal jo hele tiden justere. I den her branche står tingene ikke stille. Du skal følge med, så produktet er tidssvarende”, siger Thomas Raaber.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller rammes af udeblivende gæster: Mistænker visumshopping
01-11-2026
-
Tyrkiske onlinefora: Hotelbookinger bruges til at få adgang til Europa
01-11-2026
-
Tysk investor vil bygge hotel til 150 mio. kr. på Rømø
30-10-2026
-
Uventet millionarv overrasker sjællandsk museum
30-10-2026
-
Silkeborg hæver loftet for Airbnb-udlejning
30-10-2026
-
Nordjyske hoteller forbereder sig på hybridangreb
01-11-2026
-
Internationalt: Tre norske turistmål indfører ny turismeskat
30-10-2026
-
To hotelprojekter undtages fra hotelstop i København
30-10-2026