Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Findes der en person, som i den grad har måttet lade sig inspirere af det japanske ordsprog »Fald syv gange. Rejs dig op otte«, er det Anders Aagaard. 

Han er manden bag den succesfulde restaurantkæde Madklubben, der i dag har 18 restauranter på landkortet og et tocifret millionbeløb på bundlinjen, men han er også manden, der flere gange undervejs har været slået tilbage til start. 

”Jeg følte mig fandeme som en fiasko,” fortæller han om oplevelsen med sit første mislykkede erhvervseventyr i podcasten »SuccesKriteriet«. 

Find alle afsnit af podcasten i appen Podcast24syv enten via App Store eller Google Play - eller hvor du ellers lytter til dine podcast. 

Madklubben forbedrer drift og bundlinje trods omkostningspres

Madklubben forbedrede både driftsresultat og bundlinje i 2025, men resultatet levede ikke op til ledelsens forventninger. Stigende løn- og lokaleomkostninger lagde pres på forretningen i et år med flere ændringer i restaurantporteføljen.

Log ind