Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
IHG, InterContinental Hotels Group, køber varemærket Six Senses Hotels Resorts Spas for 300 millioner dollars for at styrke sin portefølje af luksusprodukter.
Det sker for at klare sig bedre i kampen mod blandt andre Airbnb samt de større hotelkæder Marriott og Hilton, der også er gået mere ind på markedet for luksushoteller.
”Six Senses er et varemærke i den bedste ende indenfor luksushoteller, og vi har længe beundret Six Senses,” siger IHG’s koncernchef, Keith Barr, i en pressemeddelelse. Med Six Senses kommer IHG’s samlede portefølje af luksushoteller op på 400 med mere end 108.000 hotelværelser.
I Danmark er IHG repræsenteret via sit varemærke Crowne Plaza, der har hotellet Crowne Plaza i Ørestad, hvor det drives af BC (Bella Center) Hospitality Group.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ægtepar bag Restaurant Jordnær åbner vinbar i København
23-10-2026
-
Stays ekspanderer til udlandet
23-10-2026
-
Tre naturnationalparker udvides: Mere natur skal give nye oplevelser for turister
23-10-2026
-
Ny måling: Danskerne er fortsat bekymrede for økonomien
23-10-2026
-
Dansk dobbeltsejr ved EM for konferencekokke
23-10-2026