Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Scandic vil nemlig tilbyde kommende kokke-, tjener- og receptionistelever jobgaranti efter endt uddannelsesforløb. Det fortæller kæden i en pressemeddelelse, skriver BT.
Scandic ønsker nemlig at fordoble antallet af faglærte elever inden for de kommende år, hvor kæden skal ansætte godt 700 nye medarbejdere til fire nye hoteller i Aarhus og København.
”Vi er altid på udkig efter unge talenter, hvorfor det er en glæde, at vi nu kan tilbyde jobgaranti til både nuværende og fremtidige elever. Vi tror på, at vi med et ekstraordinært, internt uddannelsesforløb og nu jobgarantien kan tiltrække endnu flere dygtige unge mennesker fremover,” siger Anne Mette Pedersen, HR-direktør i Scandic, i pressemeddelelsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pulje fra regeringen: 43 mio. kr. skal sætte skub i lokal turismeudvikling
16-09-2025
-
HORESTA ansætter Jeppe Møller-Herskind som ny direktør
16-09-2025
-
Rasmus Ankersen klar som oplægsholder på HORESTA Årsdag
16-09-2025
-
Amsterdam fordobler hotelmoms i kamp mod overturisme
16-09-2025
-
Fælles hovedkontor i Horsens skal styrke dansk hotelalliance
16-09-2025
-
Sølvmedaljer til dansk kok og tjener ved EuroSkills 2025
16-09-2025
-
Grand Hyatt løfter møde- og eventoplevelser med fokus på velvære og bæredygtighed
16-09-2025