Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

VisitDenmark, der i Asien har fokus på Indien, Japan, Kina, Sydkorea og Thailand, glæder sig over de netop udkomne tal fra Danmarks Statistik over udenlandske kommercielle overnatninger i Danmark sidste år. De viser nemlig, at der fra det asiatiske marked sidste år var 681.000 overnatninger i Danmark, primært i København. Det var næsten ti procent af de i alt 7,2 millioner udenlandske hotelovernatninger i Danmark sidste år.

I antal er kineserne størst – der var sidste år 213.000 kinesiske hotelovernatninger i Danmark, en lille stigning på 1,6 procent i forhold til 2017.

”Men sidste år havde vi klart størst vækst fra Indien. Det blev til 102.000 indiske overnatninger i Danmark, en stigning på 28 procent i forhold til 2017. Inderne er typisk op mod to dage i snit i Danmark – som led i en skandinavisk rundrejse,” siger direktør Flemming Bruhn fra VisitDenmark til STANDBY.dk

Læs hele historien her.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat

Turisme- og oplevelseserhvervet spiller en større rolle for dansk økonomi, end debatten ofte afspejler. Det mener Moderaternes turismeordfører Charlotte Bagge, som efterlyser bedre rammer for branchen.

Hotelbranchen mærker konsekvenserne af konflikten i Mellemøsten

En ny medlemsundersøgelse blandt HORESTAs hotelmedlemmer viser, at konflikten i Mellemøsten allerede nu påvirker hotelbranchen. Særligt i København forventer hotellerne stigende omkostninger og færre internationale gæster. Et flertal forventer negativ effekt på bundlinjen.

Log ind