Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Danske pensionsselskabers ejendomsinvesteringer er vokset markant de seneste år, og ifølge tal fra Ejendomdanmark er ejendomsinvesteringer tæt på fordoblet inden for de seneste 12 år, skriver Børsen.

Hos ATP går strategien for ejendomsinvesteringer særligt på at købe sig ind i attraktive placeringer i København. Det gælder eksempelvis Axel Towers ved Tivoli, Nordeas tidligere hovedkarter, "Ørkenfortet" på Christianshavn, som ATP udvikler til et femstjernet Hilton-hotel og Falkonercentret på Frederiksberg, som pensionsselskabet udvikler til hotel- og konferencecenter. Særligt hotel- og kontorejendomme udgør en stor del af vægtningen i ATP's ejendomsportefølje.

"Vi er med på, at der er en forøget kapacitet, men det er der også behov for, og det er der plads til," siger direktør for ATP Ejendomme, Martin Vang Hansen og peger på, at med Hilton som hoteloperatør på Ørkenfortet har ATP et stærkt internationalt brand på projektet, der skal munde ud i et luksushotel.

København afviser loft over store events

Et forslag om at begrænse antallet af store arrangementer i København er blevet stemt ned i Borgerrepræsentationen. Flertallet ønsker ikke et fast loft over begivenheder, der kan skabe aktivitet og omsætning i byen.

Scandic Webers får nye ejere og skal renoveres

CapMan Real Estate og AP Pension har købt Scandic Webers i København. Opkøbet følger efter parternes overtagelse af Crowne Plaza Copenhagen, og de nye ejere planlægger en omfattende renovering.

Log ind