Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Allerede da Anders Boelskifte Mogensen og Christian Lausten stiftede Gaest.com, en platform for kortvarig udlejning af mødelokaler, var det med store ambitioner om at nå ud over Danmarks grænser, skriver Finans.
Anders Boelskifte Mogensen rejste rundt i verden til konferencer for at skabe forbindelser og ikke mindst for at sprede ordet om deres idé. Den tilgang har ført til, at virksomheden nu bruges på seks kontinenter og er kommet under udlejningsgiganten Airbnbs vinge takket være et opkøb.
”Hvis vi bare havde haft et fokus på lille Danmark, så var det her aldrig blevet til noget. Det havde slet ikke været ambitiøst nok at arbejde med. Vi har haft en drøm om at skabe en forretning, hvor vi for alvor kunne udnytte det med at skabe en digital platform,” siger Anders Boelskifte Mogensen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tennisikon i ny storinvestering af Joe & The Juice: Vil åbne egne butikker
18-12-2025
-
Visit Denmark-direktør skal styrke turismens stemme i Europa
18-12-2025
-
Aarhus halverer erhvervsturisme-støtte midt i hotelboom
18-12-2025
-
Erkender ulovlig støtte til Arena Næstved: HORESTA kræver handling i hele Danmark
18-12-2025
-
HORESTA: EU-regler bør følges op med skarpere krav til Airbnb
18-12-2025
-
Dining Week 2026: Hele landet dækkes op til gastronomisk festival
18-12-2025
-
HORESTA kritiserer forslag om at bremse hotelvækst i Indre By
18-12-2025
-
Norrlyst overtager fuldt ejerskab af bagerivirksomhed
18-12-2025
-
Luksusturismen vokser markant i Danmark og Sverige
18-12-2025