Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Coco Hotel i København V har 90 værelser med en gennemsnitsstørrelse på 15 kvadratmeter. Priserne begynder ved 1200 kr. for et dobbeltværelse. Som noget særligt har hotellet to familiesuiter med to rum en suite med PlayStation og børnesenge i det ene, skriver Børsen.
"Vi synes selv, vi er lykkedes med den personlige stil på vores restauranter og med at skabe rum, som folk har lyst til at være i. Og vi synes, vi har noget at bidrage med i hotelbranchen, hvor meget efter min mening mangler personlighed," siger den 40-årige Christian Lytje.
Han trækker på sine egne personlige erfaringer som rejsende, hvor han altid søger mod det, der er autentisk for det sted, han besøger, og mod de mennesker, der bebor det. Derfor er han som hoteldirektør begyndt helt forfra med bygningen, som han sammen med sine medejere af Cofoco, August Lund og Thomas Rudbeck, købte i marts i år.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026