Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

På blot seks måneder har Burger Shack langet over 120.000 burgere over disken, og kunderne har ofte stået i lange køer for at få fingrene i deres burgere, skriver MigOgKbh.dk.

Nu udvider de fortæller de til MigOgKbh. Direktør i Burger Shack Danmark, Christoffer Kjærholm, kan nu fortælle, at kæden er klar til at udvide yderligere i København.

“Vi har på nuværende tidspunkt underskrevet yderligere fem lejemål i København. Heriblandt en ny Flagship Store på Nørreport, vores nye restaurant i Carlsberg Byen med plads til 50 siddende gæster, samt en restaurant på Frederiksberg,” fortæller han til MigOgKbh.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Københavns Borgerrepræsentation vedtog i går et forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, og det glæder hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

Log ind