Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Store krydstogtsskibe har længe generet Venedigs indbyggere. Skibene larmer og forurener, turisterne er en dårlig forretning for byen, og så ødelægger de stemningen i den gamle by. Sådan lyder kritikken, skriver EB.dk.

Italiens regering valgte torsdag at bandlyse alle skibe over 1000 ton fra at lægge til kaj i det centrale Venedig. Det skriver BBC.

Fra september i år vil skibe, der vejer mere end 1000 ton blive dirigeret væk fra visse vandveje, så de ikke kommer ind til det centrale Venedig.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Nyt luksusresort i Tisvildeleje rykker et skridt nærmere

Gribskov Kommune har sat gang i planarbejdet for en omfattende udvikling af Sankt Helene i Tisvildeleje. Projektet omfatter omkring 300 hotelværelser og ferieenheder med cirka 1.000 sengepladser samt restaurant, spa, wellness og konferencefaciliteter.

Nyt partnerskab skal løfte turismen i Køge

Et nyt samarbejde mellem Køge Kommune, Wonderful Copenhagen og Visit Sydsjælland & Møn skal tiltrække flere danske og internationale gæster. Fokus er blandt andet på erhvervsturisme, endagsbesøg og flere gæster uden for højsæsonen.

Log ind