Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Norddjurs Kommune og Halmstad Kommune i Sverige har indledt et strategisk samarbejde, der forventes at give et turist- og erhvervsmæssigt løft på begge sider af Kattegat, skriver Jyllands-Posten. 

Samarbejdet er kommet i stand, efter at Stena Line tidligere på året annoncerede, at rederiet over fem år ønsker at fordoble passager- og fragtmængden gennem en ny færgerute mellem Grenaa og Halmstad. 

Stena sejler i dag mellem Grenaa og Varberg, men vil fra næste år ændre ruten, så den i stedet går mellem Grenaa og Halmstad, der ligger 73 km længere mod syd, et træk, som man forventer vil revitalisere færgeforbindelsen over Kattegat og skabe øget trafik.  

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind