Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Norddjurs Kommune og Halmstad Kommune i Sverige har indledt et strategisk samarbejde, der forventes at give et turist- og erhvervsmæssigt løft på begge sider af Kattegat, skriver Jyllands-Posten. 

Samarbejdet er kommet i stand, efter at Stena Line tidligere på året annoncerede, at rederiet over fem år ønsker at fordoble passager- og fragtmængden gennem en ny færgerute mellem Grenaa og Halmstad. 

Stena sejler i dag mellem Grenaa og Varberg, men vil fra næste år ændre ruten, så den i stedet går mellem Grenaa og Halmstad, der ligger 73 km længere mod syd, et træk, som man forventer vil revitalisere færgeforbindelsen over Kattegat og skabe øget trafik.  

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind