Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kiin Kiin åbner snart deres første restaurant i Aarhus. I længere tid har folkene bag Kiin Kiin været ved at gøre deres nye restaurant klar. Det er altså en af Københavns helt store spillere, der nu endelig kommer til Aarhus, skriver AarhusUpdate.dk.

”Vi kommer ikke over og laver en ny michelin-restaurant. Vi kommer over med en bred pakke, hvor alle kan være med. Det der adskiller os fra mange andre asiatiske restauranter er, at vi laver alt vores mad fra bunden, og det gør det til en helt anden oplevelse at spise ved os.” siger Henrik Yde.

Tidligere hotelchef bliver vicedirektør i Den Gamle By

Nina Carlslund tiltræder 16. november som vicedirektør i Den Gamle By i Aarhus. Efter 13 år som hoteldirektør hos Scandic og en periode som administrerende direktør for Danske Hoteller skal hun nu arbejde med gæsteoplevelser, drift og forretningsudvikling.

Danske hoteller investerer i beskyttelse mod væggelus

En finsk løsning til forebyggelse af væggelus er installeret på 9.600 danske hotelværelser. På Hotel Guest Apart i Aarhus har direktøren valgt teknologien for at undgå driftsforstyrrelser og omkostninger ved et eventuelt udbrud.

Log ind