Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Københavns hotelbranche har trykket speederen i bund, og der bliver bygget som aldrig før. I løbet af de næste tre år står byen til at få yderligere 7.700 hotelværelser, hvilket er en forøgelse på over 40 procent fra 2018, skriver Berlingske.
Men før de mange hoteller kan fyldes op med rejsende, skal de fyldes op med ansatte, der kan servicere gæsterne. Og det er en udfordring, siger Nadeem Wasi, der er medlemschef hos HORESTA.
”Særligt i København har det i flere år nu været vanskeligt at skaffe arbejdskraft. Vi får simpelthen ikke de medarbejdere, vi har brug for, med de kompetencer, vi efterspørger. Af den grund har HORESTA sammen med 3F blandt andet en kampagne, der skal brande erhvervet over for unge, der skal til at vælge uddannelse” siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA foreslår register over Airbnb-udlejere
09-06-2026
-
Ny restaurantkæde skal koble natur og mad
09-06-2026
-
Fødevaremoms kan blive udskudt til efter 2027
09-06-2026
-
Hotel Sanders fordobler overskuddet
09-06-2026
-
Hotelchef skifter til direktørpost i Skagen
09-06-2026
-
Skagen vil styrke sin gastronomiske position med Michelin-støtte
09-06-2026
-
Historisk hotel bliver del af international kæde
09-06-2026
-
Internationalt: Amsterdam hæver turistskatten markant
09-06-2026