Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotel Koldingfjord øger igen antallet af overnatninger i forhold til tidligere år, og sommeren 2019 bliver dermed den største sommer nogensinde i hotellets historie. Samlet er hotellets omsætning 20 procent større end juli måned sidste år - der også var en god sommer for hotellet ved Kolding Fjord, skriver JV.dk.
Det er fortsat danskere, der fylder mest på Hotel Koldingfjord, og således var over 75 procent af sommergæsterne i juli i år fra Danmark. De øvrige skandinaviske lande er dog ligeledes fortsat godt repræsenterede blandt hotellets gæster, lyder det i en pressemeddelelse fra Hotel Koldingfjord.
”Vi har igen oplevet en positiv stigning i antallet af feriegæster i forhold til tidligere år. Vi oplever ligeledes, at flere gæster bliver lidt længere, når de finder ud af, hvad Kolding-området byder på af fantastiske oplevelser”, udtaler administrerende direktør Peder J. Madsen, Hotel Koldingfjord.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
McDonalds Danmark planlægger flere butikker i 2026
30-04-2026
-
Salling holder igen på burger- og kaffekæder
30-04-2026
-
Internationalt: EU vedtager kurs for mere spredt turisme
30-04-2026
-
Stor turismeby udpeger ny turismechef
30-04-2026
-
Odense satser på vikinger i ny turismesatsning
30-04-2026
-
Flere konferencer løfter resultat for stort hotel i Middelfart
30-04-2026
-
Hotel- og konferencecenteret Trinity indgår globalt hotelsamarbejde
30-04-2026
-
Danhostel styrker bestyrelsen med nye profiler
30-04-2026
-
Ny type campister kræver nye former for markedsføring
30-04-2026