Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Svømmebassinet skulle opgraderes til spa, og gæsterne skulle indlogeres både i hverdagen og weekenden. Det var nogle af ambitionerne kapitalforvalteren Artha havde, inden de investerede millioner i Marienlyst Badehotel for to år siden, skriver Børsen.
Planen har altid været, at badehotellet skulle sælges videre, og oprindeligt var tidshorisonten på fem år. Men der gik kortere tid.
"Vi drev en god virksomhed, og vi udviklede virksomheden dag for dag. Men når så den rigtige køber er der, så skal man også slå til," siger Jan Severin Sølbæk. Han er adm. direktør og partner i Artha, der invester for velhavende danske familier.
Derfor slog Artha til og solgte andelen videre, da den svenske kapitalforvalter og hotelinvestor Midstar AB tilbød sig.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026