Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når sommerens slutning markerer tusindvis af unge menneskers træk mod studiebyerne, er Københavns lejeboligmarked spændt til bristepunktet. Det får Airbnb til at opfordre udlejerne til at tage imod nye studerende, skriver Berlingske.
Op til studiestart opfordrer tjenesten deres udlejere til at sænke priserne og gøre værelser tilgængelige for længere perioder end normalt. Det sker via en e-mail og en hjemmeside ved navn »Vær vært for en studerende«.
Ifølge Curt Liliegreen, direktør hos Boligøkonomisk Videncenter, er det dog ikke meget mere end en håndsrækning.
”Det er en lappeløsning, fordi det ikke giver flere boliger, som de unge efterfølgende kan flytte ind i. Det giver dem bare mere tid, men hvis boligerne ikke findes, så hjælper det jo ikke noget,” siger han.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Regeringen varsler opgør med skyggehoteller
07-06-2026
-
Odense godkender stor hoteludvidelse
07-06-2026
-
Strawberry udvider med hotel i Horsens
07-06-2026
-
Mellemøstkonflikt skaber usikkerhed på hoteller
07-06-2026
-
Milling Hotels overtager hotel i Odense
07-06-2026
-
Signe Munk får ansvar for turismen
07-06-2026
-
Hotelprojekt stoppes – andet får grønt lys
07-06-2026
-
Fynsk hotel hædret i international guide
07-06-2026