Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mandag slog Tivoli op på sin hjemmeside, at den traditionsrige restaurant Paafuglen skal have ny lejer fra sommersæsonen 2020. De nuværende lejere, Michael og Benedicte Darsberg, vil fremadrettet koncentrere sig om at drive cafeen Jorden Rundt i Charlottenlund.
Restaurant Paafuglen hed oprindeligt Taarnpavillonen og kan føre sin historie helt tilbage til 1883. Den er i dag en af Tivolis største restauranter. Med sin centrale placering på Tivolis hovedstrøg tiltrækker Paafuglen et stort, bredt publikum, der sætter pris på veltillavede klassikere og værdi for pengene.
Tivoli ønsker en lejer, der vil videreføre konceptet med de nødvendige opdateringer, men er også åbne for delvise fornyelser, som det hedder i opslaget.
Interesserede (lejere) skal melde sig senest 3. maj 2019 efter nogle særlige regler. Se hele opslaget på www.tivoli.dk/paafuglen2019.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller rammes af udeblivende gæster: Mistænker visumshopping
01-11-2026
-
Tyrkiske onlinefora: Hotelbookinger bruges til at få adgang til Europa
01-11-2026
-
Tysk investor vil bygge hotel til 150 mio. kr. på Rømø
30-10-2026
-
Uventet millionarv overrasker sjællandsk museum
30-10-2026
-
Silkeborg hæver loftet for Airbnb-udlejning
30-10-2026
-
Nordjyske hoteller forbereder sig på hybridangreb
01-11-2026
-
Internationalt: Tre norske turistmål indfører ny turismeskat
30-10-2026
-
To hotelprojekter undtages fra hotelstop i København
30-10-2026