Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den bornholmske påske har været kendetegnet ved sol og masser af gæster. Faktisk har der været flere gæster i påsken end nogensinde før. Sådan lyder det fra direktøren for Destination Bornholm til TV2 Bornholm.

Og formanden for Horesta Bornholm har fået samme tilbagemelding fra sine medlemmer.

”Vi ligger helt i toppen. Jeg tror nok, det er det bedste år nogensinde”, siger Benny Schou, formand for Horesta Bornholm.

Læs hele historien og se indslaget med Benny Schou her.

Blandet modtagelse af Venstres turismeudspil

Flere aktører i turismeerhvervet ser positive takter i Venstres nye turismeudspil, men der peges også på uklarheder og risici. Især regler for autocampere skaber debat.

HORESTA glæder sig over Venstres udspil for campingbranchen

HORESTA udtrykker glæde for Venstres udspil for campingbranchen. Men man advarer mod ureguleret autocamperområde, der kan skævvride konkurrencen. Torsdag samlede HORESTA folketingspolitiker fra Danmarksdemokraterne og et af HORESTAs campingmedlemmer i Korsør til en snak om campingturisme.

Log ind