Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Om fem år hedder passagertallet i Aarhus Airport 1,5 millioner. Så klar er ambitionen hos den nye bestyrelse i den østjyske lufthavn, der således vil tredoble passagertallet i den østjyske lufthavn.
”Aarhus Airport har langt flere potentielle passagerer tæt på sig end nogen anden lufthavn i Jylland. Derfor skal vi sikre, at lufthavnen i Aarhus bliver østjydernes foretrukne lufthavn og korteste vej fra bopæl til resten af verden. Det kræver en kompetencestærk bestyrelse med den rette erfaring og de rette relationer, og den er nu sat med Peter V. Ekstrøm i spidsen,” siger ny investor i Aarhus Airport, Jens Stausholm.
Ved kontinuerlig udvikling af lufthavnens udenrigsruter, der allerede nu genererer passagervækst, planlægger lufthavnsbestyrelsen i første omgang at hæve passagertallet til 1,5 millioner i løbet af de næste fem år. Målsætningen er dog, at passagertallet om ti år er vokset til 2,5 millioner. Et realistisk sigte, men også et sejt træk, mener bestyrelsesformanden.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026