Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Overnatningsstederne på Bornholm melder om fremgang over hele linjen, og der er kun optimisme at spore, når man spørger til forventningerne til 2019-sæsonen.

Hos Team Bornholm, som er den største udbyder af pakkerejser til Bornholm, melder direktør Jacob Lund ligeledes om en markant fremgang i forsæsonen, om flere reservationer i juli måned og om en bagsæson, hvor der allerede nu er flere reservationer i august og september, end forventet.

Hos Horesta Bornholm bekræfter formand Benny Schou fra Hotel Balka Strand de positive udmeldinger.

Han fortæller til Bornholms Tidende, at hans medlemmer over en bred kam melder ud, at det ser ud som om, alle har booket tidligere end sædvanligt i år, og der er også kommet langt flere gæster til øen i april, end der plejer at gøre.

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat

Turisme- og oplevelseserhvervet spiller en større rolle for dansk økonomi, end debatten ofte afspejler. Det mener Moderaternes turismeordfører Charlotte Bagge, som efterlyser bedre rammer for branchen.

Hotelbranchen mærker konsekvenserne af konflikten i Mellemøsten

En ny medlemsundersøgelse blandt HORESTAs hotelmedlemmer viser, at konflikten i Mellemøsten allerede nu påvirker hotelbranchen. Særligt i København forventer hotellerne stigende omkostninger og færre internationale gæster. Et flertal forventer negativ effekt på bundlinjen.

Log ind