Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Indtil for 50 år siden var det kutyme, at danske tjenere var på kommissionsløn. Typisk fik de omkring 15 procent i drikkepenge som en del af deres løn, skriver AOH.dk.
Det blev afskaffet med markedsføringsloven i 1969, hvorefter restauratørerne skulle oplyse den samlede pris til gæsterne. Det medførte en stigning i både priser og løn til tjenerne, men traditionen med at give drikkepenge har alligevel holdt ved.
Og det er helt fint, mener HORESTA, som får mange spørgsmål om drikkepenge. Kaare Friis Petersen, erhvervsjuridisk chef, fastslår, at HORESTAs medlemmer sætter stor pris på det, når kunderne vælger at belønne en ekstraordinær indsats og god service med drikkepenge. Men han understreger, at det er gæsternes frie valg, om de vil gøre det.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Norrlyst åbner ny restaurant med Michelin ambitioner
28-08-2026
-
Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef
28-08-2026
-
Regeringen forventer stort prisfald fra lavere moms
28-08-2026
-
Subway vil vokse med flere franchisetagere
28-08-2026
-
Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere
28-08-2026