Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hvis du søger job som receptionist eller tjener hos hotelkæden Scandic, er det afgørende, at du har den rette fremtoning, skriver Fyens Amtsavis.

Derfor er hotelkæden som et nyt rekrutteringstiltag begyndt at opfordre jobansøgere til at vedlægge et videoklip af sig selv, hvor de fortæller, hvad eksempelvis god service eller god ledelse er for dem.

”Det er ikke alle stillinger, hvor det er oplagt at bruge en video, men i de stillinger, der handler om service, kan det give et ekstra godt indtryk af ansøgerens personlighed. Man får en bedre fornemmelse af, om det er en proaktiv og serviceminded person, og det er særlig vigtigt, når det drejer sig om receptionist- og tjenerstillinger. Vi vil gerne mærke det glade, fremadlænede servicegen”, siger HR- direktør i Scandic Hotels Anne Mette Pedersen.

Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser

Scandic åbner i februar 2027 sit første danske Signature Collection hotel på Aarhus Ø. Bassin Seven får 342 værelser og suiter og skal beskæftige omkring 150 medarbejdere.

Hotel i Ribe knækker rekrutteringskoden

Hotel Dagmar i Ribe har målrettet sin rekruttering mod Generation Z og oplever ikke længere problemer med at finde medarbejdere. Samtidig er indtjeningen næsten fordoblet, mens sygefraværet er halveret.

Log ind