Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Tour de France til Nyborg, hollandsk hæder til Østersøruten, VM i Cykel Cross – og nu lander Odense så endnu en stor cykelbegivenhed, skriver Turisme.nu.

ODEON og Radisson Blu H.C. Andersens Hotel bliver rammen, når delegerede fra cykelforbund rundt omkring i hele Europa samles til årskongres i 2021.

“At vi sammen med Inspiring Denmark, Danmarks Cykle Union og Sport Event Denmark har landet UEC’s årskongres vidner om, at der kan være gode synergier mellem sports- og erhvervsturismen i det fynske, ” siger eventchef i Destination Fyn Jakob Staun.

Læs hele historien her.

Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum

Udstillingen Late Picasso har givet Kunsten i Aalborg et markant løft i både besøgstal og billetindtægter. Museet vurderer, at udenlandske turister og nye publikumsgrupper står for en stor del af fremgangen.

Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne

Fysiske turistmagasiner er fortsat efterspurgte blandt gæster, der søger inspiration til lokale oplevelser. I Præstø er årets turistmagasin blevet revet hurtigere væk end sidste år, og samme tendens ses flere steder i landet.

Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen

Årets højsæson har budt på fremgang hos både hoteller og attraktioner i Aarhusregionen. Samtidig fylder internationale gæster mere, og flere aktører melder om vækst fra blandt andet Nederlandene, Tyskland og Frankrig.

Log ind