Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

For at gøre sig mere synlig overfor det vigtige internationale marked af forretnings- og leisuregæster, kigger danske Comwell på muligheden for at få et partnerskab med et af verdens største hotelvaremærker, erfarer STANDBY.dk

Bliver planerne en realitet skal det endnu unavngivne internationale hotelvaremærke sætte sit navn på det kommende Comwell Copenhagen Portside, der åbner til august næste år i Københavns Nordhavn med 484 værelser og suiter.

Hotellet bliver både Comwells første i København og kædens hidtil største – den titel har i dag Comwell Aarhus med 240 værelser. I alt har Comwell nu 14 hoteller og konferencecentre i Danmark, to i Sverige og driver konferencecentret Comwell Conference Center Copenhagen i Bella Center samt Centralværkstedet i Aarhus.

Læs hele historien her.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

HORESTA bakker op om begrænsning af delecykler: Vi skal passe på København

Københavns Borgerrepræsentation vedtog i går et forslag om at begrænse antallet af dele- og udlejningscykler, og det glæder hotel-, restaurant- og turismeerhvervet. HORESTA mener, at cyklerne er blevet en så stor del af bybilledet, at de i stigende grad er til gene for københavnere og byens gæster.

Log ind