Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Airbnbs tilsyneladende ustoppelige ekspansions-trang fortsætter nu langt ind i hotelbranchen, der i forvejen frygter den store booking platform for deleboliger, skriver TrendsAndTravel.dk.

Airbnb har nemlig købt sig ind i den store indiske hotelkæde OYO, der er en af de hurtigst ekspanderende i Asien.

I øjeblikket kan man leje alle mulige private boliger via Airbnb – selv værelser, der er anbragt oppe i et træ. Fremover bliver Airbnb formentlig integreret med Asiens hurtigst voksende hotelkæde, som også er på vej ind i USA og Europa.

OYO – navnet står for On Your Owen – blev grundlagt i 2012 af den dengang kun 18-årige Ritesh Agarwal.

Læs hele historien her.

Se også

Nye Airbnb tal øger presset: HORESTA forventer handling fra regeringen

Korttidsudlejning via Airbnb og andre platforme er vokset med mere end 75 procent siden 2019. Nye tal fra Eurostat viser, at væksten fortsætter med en stigning på 9,8 procent i årets første kvartal. HORESTA forventer nu, at regeringen omsætter sit løfte om styrket regulering til konkret lovgivning.

Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg

Silkeborg Kommune overvejer at hæve loftet for korttidsudlejning af helårsboliger fra 70 til 100 dage om året. HORESTA opfordrer kommunen til at fastholde den nuværende grænse og advarer mod skævvridning af konkurrencen på overnatningsmarkedet.

Log ind